Parish councils contact information

Bapchild

Contact

Committee Member

Richard Herbert Bush

Clerk

Mrs Elizabeth Cruise

Email: clerk@bapchild.info

18 Morris Court Close
Bapchild
Sittingbourne
Kent
ME9 9PL

Phone: 07738 825836

Committee Member

Carol Ann Culver

Committee Member

Matthew Julians

Committee Member

Michael Robert Larking

Committee Member

Michael Palmer

Committee Member

Mary Joan Pape

Committee Member

Maureen Elizabeth Trott

Bobbing

Contact

Work phone: 01795 477015

Email: bobbingpc@virginmedia.com

Committee Member

Robert William Ball

Committee Member

Ann Cavanagh

Committee Member

Nicola Clare

Committee Member

Elizabeth Joy England

Committee Member

Peter Richard England

Clerk

Mrs Lynda Fisher - Bobbing Parish Council

Email: clerk@bobbing-pc.gov.uk

53 Springvale
Iwade
Sittingbourne
Kent
ME9 8RX

Phone: 01795 477015

Committee Member

Graham Richard Herbert

Committee Member

Larry Major

Committee Member

Roger Charles Morgan-Brown

Committee Member

Gareth John Randall

Borden

Contact

Committee Member

Mike Baldock

Committee Member

Jeremy Paul Bolas

Committee Member

Geoff Broughton

Committee Member

Nicola Butlin

Committee Member

Michael Downes

Committee Member

John Henry Emery

Committee Member

Julie Mary Evans

Committee Member

John Arthur Fassenfelt

Committee Member

Eileen Margaret Harrison

Committee Member

John Vincent Hepburn

Committee Member

Brian Jemmett

Committee Member

Keith Frederick Lainton

Clerk

Ms Julie Miller - Interim Clerk

Email: clerk.bordenpc@gmail.com

101 Beacon Avenue
Kings Hill
West Malling
Kent
ME19 4LH

Committee Member

Clive Sims

Boughton Under Blean

Contact

Committee Member

George Leslie Bobbin

Committee Member

Carol Elizabeth Clayson

Committee Member

David John Clayson

Clerk

Mrs Sarah Muteham - Boughton-under-Blean Parish Council

Email: boughtonclerk@gmail.com

2a Horselees Road
Boughton-under-Blean
Faversham
Kent
ME13 9TG

Mobile: 07740 706189

Committee Member

Terence Anthony David Covell-Roberts

Committee Member

Terry James Fitchett

Committee Member

John David Martin

Committee Member

Thomas Owens

Committee Member

Jane Owens

Committee Member

Paul Hamilton Ray

Bredgar

Contact

Committee Member

Brian Douglas Clarke

Committee Member

Michael Day

Clerk

Mrs Theresa Hudson

Email: bpc.clerk@outlook.com

Friendly Cottage
Tunstall Road
Bredgar
Sittingbourne, Kent
ME9 8EB

Phone: 01622 884212

Committee Member

Jane Westerman Ingram

Committee Member

Beverley McCourt

Committee Member

Stephen George Parfitt

Committee Member

David Martin Priestley

Committee Member

Penny Twaites

Doddington

Contact

Committee Member

Kevin Dennis Attwood

Committee Member

Stephen Richard Coates

Committee Member

Graham Henry Cuthbert

Committee Member

Peter Anthony Duckworth

Committee Member

Kevin John Fraser

Committee Member

Colin Jones

Clerk

Mrs Wendy Licence - Doddington Parish Council

Email: doddingtonpc@gmail.com

14 Trapfield Close
Bearsted
Maidstone
Kent
ME14 4HT

Phone: 01622 739324

Committee Member

Alison Catriona Shaw

Dunkirk

Contact

Committee Member

Daniel John Brice

Clerk

Matthew Bullen

Email: clerk@dunkirkpc.org.uk

73, Greystone Road
Whitstable
Kent CT5 2JU


Mobile: 07885 371631

Committee Member

Julie Kathleen Coleman

Committee Member

Peter James Demery

Committee Member

Stephen Lewis Hitch

Committee Member

Alfred Kevin Kemp

Chairman

Jeffery Tutt

Email: clerk@dunkirkpc.org.uk

Malby Cottage
Dunkirk Road South
Dunkirk
Faversham
ME13 9PD

Phone: 01227 751634

Mobile: 07885 371631

Home email: cllrtutt@dunkirkpc.org.uk

Eastchurch

Contact

Committee Member

Patricia Bath

Committee Member

Michael John Brown

Committee Member

Kathleen Carter

Committee Member

Ivor P Gough

Clerk

Fiona Jackson

Email: clerk@eastchurchparishcouncil.co.uk

Eastchurch Village Hall
Warden Road
Eastchurch
Isle of Sheppey, Kent
ME12 4EJ

Phone: 01795 880790

Committee Member

Malcolm Newell

Committee Member

Elsa Florence Newman

Committee Member

Terence Charles Wady

Eastling

Contact

Committee Member

Paul Adams

Committee Member

Paul Robert Ainsworth

Committee Member

Julia Barbara Bailey

Clerk

Wendy Licence - Clerk to Eastling Parish Council

Email: eastlingpc@gmail.com

14 Trapfield Close
Bearsted
Maidstone
Kent
ME14 4HT

Phone: 01622 739324

Committee Member

John William Payne

Committee Member

James Glynn West

Faversham Town

Contact

Clerk

Ms Louise Bareham

Faversham Town Council
12 Market Place
Faversham
Kent
ME13 7AE

Work phone: 01795 503288

Email: Louise.bareham@favershamtc.co.uk

Committee Member

Kristiaan Matthew Barker

Committee Member

Antony James Hook

Committee Member

Samuel John Irwin

Committee Member

Carole Jackson

Committee Member

Trevor Martin

Committee Member

Ben Jonathan Martin

Committee Member

Hannah Perkin

Committee Member

Alison Reynolds

Committee Member

Julian Saunders

Committee Member

Eddie Thomas

Committee Member

Chris Williams

Graveney with Goodnestone

Contact

Email: clerkggpc@gmail.com

Clerk

Sarah Blair

Email: clerkggpc@gmail.com

(Address not supplied)

Committee Member

Clare Boggia

Committee Member

Teresa Bowles

Committee Member

Tom Anthony King

Committee Member

Lesley Lavinia Lound

Committee Member

Roger Anthony Mitchell

Committee Member

Alan Peter Stewart

Committee Member

Catherine Mary Martina Wilkinson

Hartlip

Contact

Committee Member

Graham Addicott

Email: hartlipclerk @gmail.com

Please send planning applications to:
Claremont, The Street
Hartlip
Sittingbourne
ME9 7TH

Committee Member

Peter James Boundy

Committee Member

John Kenneth Davies

Committee Member

Klaire Lander

Clerk

Tracy Still

Email: hartlipclerk@gmail.com

Correspondence except planning applications to:
23 Waterloo Road
Sittingbourne
Kent
ME10 2LN

Committee Member

Paul Gregory Arthur White

Committee Member

Paul Frederick Williams

Committee Member

John Geoffrey Wright

Hernhill

Contact

Committee Member

Steven Paul Castle

Committee Member

Paul Stephen Couzens

Committee Member

Simon Andrew Edgington

Committee Member

Gillian Marjorie Geliot

Committee Member

Barbara Carole Heller

Committee Member

Christopher Page

Clerk

Rebecca Parr

Email: hernhillclerk@gmail.com

Southland
Church Hill
Hernhill
Faversham
ME13 9JX

Committee Member

Angela Rumble

Iwade

Contact

Parish Councillor

Simon John Cheeseman

Parish Councillor

Roger Gordon Clark

Committee Member

Alex Frank Dollimore

Committee Member

Paul Di Fede

Clerk

Mrs Lynda Fisher - Iwade Parish Council

Email: clerk@iwade-pc.gov.uk

53 Springvale
Iwade
Sittingbourne
Kent
ME9 8RX

Phone: 01795 477015

Committee Member

Phillip Brian Hyde

Committee Member

Stuart Lancashire

Parish Councillor

Raymond Clive Langham

Committee Member

Barry William Smith

Committee Member

Barrie Whiting

Leysdown

Contact

Committee Member

Paul Anthony Day

Committee Member

Kirstie Martin

Committee Member

Malcolm Victor Pamplin

Committee Member

Geoffrey Evan Partis

Committee Member

Tommy Pritchard

(Address not supplied)

Committee Member

David Purssord

Clerk

Nicola Scott

Email: leysdownpc@btconnect.com

c/o Leysdown Village Hall
Wing Road
Leysdown On Sea
ME12 4QR

Phone: 01795 511277

Committee Member

Pauline Wenham

Lower Halstow

Contact

Committee Member

Alison Groves

Committee Member

Keith Howard-Challis

Committee Member

Tina Portman

Clerk

Mrs Ann Smith - Lower Halstow Parish Council

Email: clerk.lhpc@gmail.com

11 Cumberland Drive
Lower Halstow
Sittingbourne
Kent
ME9 7JA

Phone: 01795 842908

Committee Member

Robert John Smith

Committee Member

Alfred Thomas Smith

Committee Member

Edwin Cyril Stiles

Committee Member

Martin Szabo

Luddenham Parish Meeting

Contact

Clerk

Mr Peter Andrews

Email: carpeter66@gmail.com

Blackbird Cottage
Luddenham
Faversham
Kent
ME13 0TR

Lynsted and Kingsdown

Contact

Committee Member

Trevor Carr

Committee Member

Clive John Dawes

Committee Member

Peter Delaney

Committee Member

Jacqueline Langdon-Bassett

Committee Member

Linda Janice Morgan

Clerk

Marion Mulley - Lynsted and Kingsdown Parish Council

Email: LKPC@hotmail.co.uk

Lynsted with Kingsdown Parish Council
PO Box 601
Sittingbourne
Kent
ME10 9GJ

Phone: 07778591909

Committee Member

David Anthony Powell

Committee Member

Richard Probert

Committee Member

Vanessa Rosemary Ross Russell

Committee Member

Julien Peter Speed

Milstead

Contact

Committee Member

Victoria Berkeley

Committee Member

Antony John Cross

Committee Member

Nigel Harper

Clerk

Lena Jordan

Waterside
Highsted Valley
Rodmersham
Kent
ME9 0AD

Phone: 01795 470753

Committee Member

Susan Melia Pennells

Committee Member

Fraser John Polhill

Minster on Sea

Contact

Clerk

Ms Trish Hamilton

Email: clerk@minsteronseapc.co.uk

Minster on Sea Parish Council
Love Lane
Minster on Sea
Isle of Sheppey, Kent
ME12 2LP

Phone: 01795 873831

Committee Member

Martin David Hawkins

Committee Member

Kenneth John Ingleton

Committee Member

Elliott Jayes

(Address not supplied)

Committee Member

Peter John MacDonald

Committee Member

Tom Nundy

Committee Member

Kenneth Hollingworth Pugh

Committee Member

Mike Rolfe

Committee Member

John Stanford

Committee Member

Jill Diane Stimson

Committee Member

Dolley White

Newington

Contact

Committee Member

Ryan Condron

Committee Member

Richard Geldard

Committee Member

Stephen Paul Godmon

Committee Member

Stephen Jeremy Harvey

Committee Member

Elaine Jackson

Committee Member

Eric John Layer

Clerk

Mrs Wendy Licence - Newington Parish Council

Email: clerk.npc@gmail.com

14 Trapfield Close
Bearsted
Maidstone
Kent
ME14 4HT

Phone: 01622 739324

Committee Member

James Lee Morgan

Committee Member

Anthony John Mould

Committee Member

Richard Palmer

Newnham

Contact

Clerk

Louise Bareham

Email: louise.bareham@hotmail.co.uk

29 The Street
Newnham
Kent
ME9 0LQ

Phone: 01795 892149

Mobile: 07831 979464

Committee Member

Jane Crampton

Committee Member

Susan Caroline Elworthy

Committee Member

Susan May Gunner

Committee Member

Philippa Pawlik

Committee Member

Sally Margaret Wickenden

Committee Member

Colin Woods

Norton, Buckland and Stone

Contact

Committee Member

Fiona Jane Boucher

Clerk

Judith Childs

Email: judithparishcouncil@gmail.com

Willow Farm Equestrian Centre
Hansletts Lane
Faversham
Kent
ME13 0RS

Phone: 01795 530291

Committee Member

Ronald William Palfrey Cox

Committee Member

Marie-Christine Oswald-Jones

Committee Member

Sophia-Rose Eileen Steel

Committee Member

Anthony Robert Trim

Oare

Contact

Committee Member

Beverley Ferrell

Committee Member

Rodney Francis Friar

Committee Member

Sharron Gurney

Committee Member

Janet Hill

Committee Member

Christopher Parker

Clerk

Bex Ratchford - Oare Parish Council

Email: oarepc@aol.co.uk

50 Park Road
Sittingbourne
Kent

ME10 1DY

Phone: 07941 987691

Ospringe

Contact

Committee Member

Jeanette Dean-Kimili

Committee Member

Christopher Colin Elworthy

Committee Member

Brian Alan Flynn

Committee Member

Alastair Greason

Committee Member

Andrew Keel

Clerk

Kathy Lockwood

Email: ospringepc@gmail.com

3 Chestnut Court
Boughton-under-Blean
Kent

ME13 9SJ

Phone: 01227 750994

Mobile: 07776201525

Committee Member

Rosemary Simmons

Committee Member

Harvey Norman Williams

Queenborough Town

Contact

Work phone: 01795 664515

Committee Member

Cameron Andrew Beart

Committee Member

Jacqueline Constable

Committee Member

Richard William Darby

Committee Member

Janet Mary Flew

Committee Member

Sandra Fowle

Clerk

Lisa Gransden

Email: queenboroughtc@btinternet.com

44 High Street
Queenborough
Sheerness
Kent
ME11 5AA

Phone: 01795 668509

Committee Member

Peter Marchington

Committee Member

Ashley Shiel

Committee Member

Susan Simpson

Committee Member

Zoe Swarbrick

Committee Member

Paula Louise Telford

Rodmersham

Contact

Committee Member

Michael Donald Bennett

Committee Member

Monique Bonney

Committee Member

Edward Charles Henry Hobday

Committee Member

Linda Horne

Clerk

Lena Jordan

Waterside
Highsted Valley
Rodmersham
Kent
ME9 0AD

Phone: 01795 470753

Committee Member

Victoria Russell Lukehurst

Committee Member

Mark Shiels

Selling

Contact

Committee Member

Andrew Bowles (Chairman)

Email: andrew.bowles@kent.gov.uk

Selling Parish Council
Lambert Leese, 4 Selling Court
Selling
ME13 9RP

Phone: 01227 752840

Committee Member

Andrew Day

Clerk

Wendy Gregory

Email: clerk@sellingparishcouncil.gov.uk

The Limes
London Road
Upper Harbledown
CT2 9AU

Phone: 07790 903442

Committee Member

Sue Henderson

Committee Member

Kevin Michael Hobson

Committee Member

Amanda Jane Saunders

Committee Member

David Woollett

Sheerness Town Council

Contact

Email: sheerness-tc@outlook.com

Committee Member

Linda Brinklow

c/o Leysdown Village Hall
Wing Road
Leysdown On Sea
ME12 4QR

Work phone: 01795 511277

Email: leysdownpc@btconnect.com

Home: (Address not supplied)

Committee Member

Matthew Bromley

Chairman

Matt Brown

Email: sheerness-tc@outlook.com

Home email: matthewbrownuk33@gmail.com

Committee Member

Christopher Foulds

Committee Member

Zoe O'Brien - Clerical Manager

Email: sheerness-tc@outlook.com

Phone: 01795 668787

Mobile: 07395 140407

Committee Member

Christine Reed

Committee Member

Brian Spoor

Sheldwich, Badlesmere and Leaveland

Contact

Committee Member

David Austin

Committee Member

Stephen Denis Blythin

Committee Member

Lesley Brookes

Committee Member

William Henry Harbour

Committee Member

John Lewis Nimmo

Committee Member

Philip Edward Scutt

Clerk

Lisa Stiffell

Email: SBLPC@live.com

1 Brenley Bridge Cottages
Brenley Lane
Boughton-under-Blean
Faversham
ME13 9LZ

Phone: 07403 216849

Stalisfield

Contact

Committee Member

Holly Andrews

Committee Member

Tracy Dove

Committee Member

Cathryn Horn

Clerk

Wendy Licence - Stalisfield Parish Council

Email: stalisfieldpc@gmail.com

14 Trapfield Close
Bearsted
Miadstone
Kent
ME14 4HT

Phone: 01622 739324

Committee Member

Christopher Iain Norwood

Committee Member

Nina Serafima Williams

Teynham

Contact

Committee Member

Clive Francis Brodigan

Committee Member

Joanne Clare Gifford

Committee Member

Glynn Lock

Committee Member

David John Mann

Committee Member

Lewis Parsons

Committee Member

Brian Purcell Sharman

Committee Member

Sharon Annette Spears

Clerk

Mrs Hayley Steel

Email: parishclerk@teynham.org

251 London Road
Sittingbourne
Kent

ME10 1PW

Phone: 01795 487063

Committee Member

Rodney Charles Thorpe

Committee Member

Nigel Anthony Whittingham

Throwley

Contact

Committee Member

Roger Thomas Clarke

Committee Member

Adam Kazimierz Jastrzebski

Committee Member

Sian Lewis

Committee Member

Alan Michael Murphy

Committee Member

Roger Marvin Scutt

Clerk

Sarah Selby

Email: throwleyclerk@hotmail.co.uk

Sarah Selby
The Mill House
Parsonage Stocks Road
Throwley
ME13 0PN

Phone: 07855 960460

Committee Member

Sarah Tormey

Tonge

Contact

Committee Member

Natalie Adele Burton

Committee Member

Edmund Garth Doubleday

Clerk

Marion Mulley - Tonge Parish Council

Email: tongepc@outlook.com

c/o Flat 6, The Oasts
London Road
Teynham
Sittingbourne
ME9 9PS

Committee Member

Anthony Bruce Pardoe

Committee Member

Walter Stewart Wood

Tunstall

Contact

Committee Member

Lee Burgess

Committee Member

Mavis Hibben

Clerk

Wendy Licence - Tunstall Parish Council

Email: tunstallpc@gmail.com

14 Trapfield Close
Bearsted
Maidstone
ME14 4HT

Phone: 01622 739324

Committee Member

Vivien Rich

Committee Member

Louisa Roberts

Committee Member

Sarah Stephen

Upchurch

Contact

Committee Member

John Christopher Dubois Arnold

Committee Member

Pamela May Denny

Committee Member

Alan Horton

Committee Member

Gerald Lewin

Clerk

Wendy Licence - Upchurch Parish Council

Email: clerk@upchurchpc.kentparishes.gov.uk

14 Trapfield Close
Bearsted
Maidstone
Kent
ME14 4HT

Phone: 01634 363906

Committee Member

Janet Lesley Marshall

Committee Member

Peter Fredrick Masson

Committee Member

Tyrone Thomas Ripley

Committee Member

Gary Raymond Rosewell

Committee Member

Neil Sheppard

Warden

Contact

Clerk

The Clerk

Email: parishwrdnprsh@btinternet.com

Village Hall
Warden Bay Road
Warden
Isle of Sheppey, Kent
ME12 4NB

Phone: 01795 511162

Committee Member

Susan June Guest

Committee Member

Padmini Nissanga

Committee Member

Geoffrey Evan Partis

Committee Member

Daniel Rumbol

Committee Member

Patricia Sandle

Committee Member

Stephen Starling