Skip to content
Contact Us  |  Councillors and Meetings  |  Comments / Complaints  |  Voting / Elections  |  About Us  |  Finance / Performance
Contact Democratic Services

Parish councils contact information

Bapchild

Contact

Committee Member

Richard Herbert Bush

Clerk

Mrs Elizabeth Cruise

Email: clerk@bapchild.info

18 Morris Court Close
Bapchild
Sittingbourne
Kent
ME9 9PL

Phone: 07738 825836

Committee Member

Carol Ann Culver

Committee Member

Amanda Greenaway

Committee Member

Matthew Julians

Committee Member

Gordon Stone

3 Avent Walk
Bapchild
Sittingbourne
Kent
ME9 9AZ

Committee Member

Steven Charles Taylor

Committee Member

Maureen Elizabeth Trott

Bobbing

Contact

Work phone: 01795 477015

Email: bobbingpc@virginmedia.com

Committee Member

Robert William Ball

Committee Member

Rebecca Jane Bartlett

Committee Member

Nicola Clare

Committee Member

Duncan Dewar-Whalley

Committee Member

Peter Richard England

Committee Member

Elizabeth Joy England

Clerk

Mrs Lynda Fisher - Bobbing Parish Council

Email: bobbingpc@virginmedia.com

53 Springvale
Iwade
Sittingbourne
Kent
ME9 8RX

Phone: 01795 477015

Committee Member

Graham Richard Herbert

Committee Member

Larry Major

Committee Member

Gareth John Randall

Borden

Contact

Committee Member

Mike Baldock

Committee Member

Jeremy Paul Bolas

Committee Member

Michael Downes

Committee Member

John Henry Emery

Committee Member

Julie Mary Evans

Clerk

Mrs Lynda Fisher - Borden Parish Council

Email: bordenpc@virginmedia.com

53 Springvale
Iwade
Sittingbourne
Kent
ME9 8RX

Phone: 01795 477015

Committee Member

Eileen Margaret Harrison

Committee Member

John Vincent Hepburn

Committee Member

Keith Frederick Lainton

Committee Member

Malcolm Warren Luxton

Committee Member

Christopher Masters

Committee Member

Margaret Millican

Committee Member

Clive Sims

Committee Member

Sarah Elizabeth Smith

Boughton Under Blean

Contact

Committee Member

George Leslie Bobbin

Committee Member

Carol Elizabeth Clayson

Committee Member

David John Clayson

Committee Member

Brian Eric Collyer

Clerk

Mrs Sarah Muteham - Boughton-under-Blean Parish Council

Email: boughtonclerk@gmail.com

2a Horselees Road
Boughton-under-Blean
Faversham
Kent
ME13 9TG

Mobile: 07740 706189

Committee Member

Terence Anthony David Covell-Roberts

Committee Member

Terry James Fitchett

Committee Member

John David Martin

Committee Member

Thomas Owens

Committee Member

Linda Weaver

Bredgar

Contact

Committee Member

Richard Westgarth Clack

Committee Member

Brian Douglas Clarke

Committee Member

Jane Westerman Collins

Committee Member

Andrew Dwyer

Committee Member

Susan Mary Hickman

Clerk

Mrs Theresa Hudson

Email: vhudson91@googlemail.com

Friendly Cottage
Tunstall Road
Bredgar
Sittingbourne, Kent
ME9 8EB

Phone: 01622 884212

Committee Member

David Martin Priestley

Committee Member

Penny Twaites

Doddington

Contact

Committee Member

Kevin Dennis Attwood

Committee Member

Stephen Richard Coates

Committee Member

Graham Henry Cuthbert

Committee Member

Peter Anthony Duckworth

Committee Member

Kevin John Fraser

Committee Member

Philip R Haynes

Committee Member

Colin Jones

Clerk

Mrs Wendy Licence - Doddington Parish Council

Email: doddingtonpc@gmail.com

14 Trapfield Close
Bearsted
Maidstone
Kent
ME14 4HT

Phone: 01622 739324

Dunkirk

Contact

Clerk

Mrs Louise Blackshaw

Email: clerk@dunkirkpc.org.uk

The Maybolt
North Lane
Boughton Under Blean
Faversham, Kent
ME13 9NN

Phone: 01227 750580

Committee Member

Daniel John Brice

Committee Member

Phillippa Elizabeth Clarkson

Committee Member

Stephen Lewis Hitch

Committee Member

Vaughan Howland

Committee Member

Paul Scammell Mellett

Committee Member

John Martin Roche Peto

Committee Member

Jeffery Robert Tutt

Eastchurch

Contact

Committee Member

Andy Booth

Committee Member

Tina Booth

Committee Member

Michael John Brown

Committee Member

Kathleen Carter

Committee Member

Ivor P Gough

Clerk

Fiona Jackson

Email: clerk@eastchurchpc.kentparishes.gov.uk

Eastchurch Village Hall
Warden Road
Eastchurch
Isle of Sheppey, Kent
ME12 4EJ

Phone: 01795 880790

Committee Member

Brian Henry Pullinger

Committee Member

Terence Charles Wady

Eastling

Contact

Committee Member

Julia Barbara Bailey

Committee Member

Nigel Howard Bickerdike

Committee Member

Helen Higgs

Clerk

Wendy Licence - Clerk to Eastling Parish Council

Email: eastlingpc@gmail.com

14 Trapfield Close
Bearsted
Maidstone
Kent
ME14 4HT

Phone: 01622 739324

Committee Member

John William Payne

Committee Member

James Glynn West

Faversham Town

Contact

Committee Member

Trevor Francis Abram

Clerk

Ms Louise Bareham

Faversham Town Council
Alexander Centre
Preston Street
Faversham
ME13 8NY

Work phone: 01795 503288

Email: Louise.bareham@favershamtc.co.uk

Committee Member

Claire Belsom

Committee Member

Shiel Carolyn Campbell

Committee Member

Michael Raymond Cosgrove

Committee Member

Peter John Flower

Committee Member

Nicholas Darren Green

Committee Member

Antony James Hook

Committee Member

Nigel Albert Kay

Committee Member

Benjamin Allen Martin

Committee Member

Bryan Mulhern

Committee Member

David Henry Seymour Simmons

Committee Member

Desmond Geoffrey Wade

Committee Member

Anita Jean Walker

Committee Member

Ted Wilcox

Graveney with Goodnestone

Contact

Email: clerkggpc@gmail.com

Committee Member

Clare Boggia

Committee Member

Teresa Bowles

Committee Member

Lesley Lavinia Lound

Committee Member

Roger Anthony Mitchell

Clerk

Bex Ratchford - Graveney with Goodnestone Parish Council

Email: clerkggpc@gmail.com

45 Samuel Drive
Kemsley
Sittingbourne
Kent
ME10 2GB

Mobile: 07941 987691

Committee Member

Alan Peter Stewart

Committee Member

Catherine Mary Martina Wilkinson

Hartlip

Contact

Committee Member

Mr Graham Frederick Addicott

Committee Member

Peter James Boundy

Committee Member

John Kenneth Davies

Clerk

Rachel Girt

Email: hartlipclerk@gmail.com

Mobile: 07419 740559

Committee Member

Beryl Mary Goodburn

Committee Member

Klaire Lander

Committee Member

Paul Gregory Arthur White

Committee Member

John Geoffrey Wright

Hernhill

Contact

Committee Member

Anthony John Chapman

Committee Member

Matthew James Cooper

Committee Member

Paul Stephen Couzens

Committee Member

Simon Andrew Edgington

Committee Member

Gillian Marjorie Geliot

Clerk

Mrs Sarah Muteham - Hernhill Parish Council

Email: hernhillclerk@gmail.com

2a Horselees Road
Boughton-under-Blean
Faversham
ME13 9TG

Mobile: 07740 706189

Committee Member

Steve Norman

Committee Member

Mark Woodcock

Iwade

Contact

Parish Councillor

Simon John Cheeseman

Parish Councillor

Roger Gordon Clark

Committee Member

Alex Frank Dollimore

Clerk

Mrs Lynda Fisher - Iwade Parish Council

Email: iwadepc@blueyonder.co.uk

53 Springvale
Iwade
Sittingbourne
Kent
ME9 8RX

Phone: 01795 477015

Parish Councillor

Matthew Gale

Parish Councillor

Pamela Margaret Horner

Parish Councillor

James Hunt

Parish Councillor

Phillip Brian Hyde

Parish Councillor

Raymond Clive Langham

Parish Councillor

Leslie Mitchell

Parish Councillor

Stephen Paul Plumb

Parish Councillor

John Charles White

Leysdown

Contact

Clerk

Linda Brinklow

c/o Leysdown Village Hall
Wing Road
Leysdown On Sea
ME12 4QR

Work phone: 01795 511277

Email: leysdownpc@btconnect.com

Home: (Address not supplied)

Committee Member

Brenda Hardman

Committee Member

Malcolm Victor Pamplin

Committee Member

Geoffrey Evan Partis

Committee Member

Tommy Pritchard

(Address not supplied)

Committee Member

David Purssord

Committee Member

Melanie Rumbol

Committee Member

Patricia Sandle

Lower Halstow

Contact

Committee Member

Allyson Elise Ruth Beerstecher

Committee Member

Stephen John Gates

Committee Member

Susan Dianne Theresa Hartfree

Committee Member

Keith Howard-Challis

Committee Member

Steven Michael Parker

Committee Member

Robert John Smith

Clerk

Mrs Ann Smith - Lower Halstow Parish Council

Email: clerk.lhpc@gmail.com

11 Cumberland Drive
Lower Halstow
Sittingbourne
Kent
ME9 7JA

Phone: 01795 842908

Luddenham Parish Meeting

Contact

Clerk

Mr Peter Andrews

Email: carpeter@dialstart.net

Blackbird Cottage
Luddenham
Faversham
Kent
ME13 0TR

Lynsted and Kingsdown

Contact

Committee Member

Darrell Morris Carter

Committee Member

Peter Delaney

Committee Member

Jack Miller

Committee Member

Linda Janice Morgan

Clerk

Marion Mulley - Lynsted and Kingsdown Parish Council

Email: LKPC@hotmail.co.uk

Lynsted with Kingsdown Parish Council
PO Box 601
Sittingbourne
Kent
ME10 9GJ

Phone: 07778591909

Committee Member

Roy Pelling

Committee Member

David Anthony Powell

Committee Member

Kay Elizabeth Prescott

Committee Member

Dylan Fitzpatrick Winder MBE

Milstead

Contact

Committee Member

Victoria Berkeley

Committee Member

Antony John Cross

Committee Member

Karl Frost

Clerk

Lena Jordan

Waterside
Highsted Valley
Rodmersham
Kent
ME9 0AD

Phone: 01795 470753

Committee Member

Susan Melia Pennells

Committee Member

Fraser John Polhill

Minster on Sea

Contact

Committee Member

Ronald Ian Baker

Clerk

Mrs Trish Codrington

Email: minsterparish@btinternet.com

Minster on Sea Parish Council
Love Lane
Minster on Sea
Isle of Sheppey, Kent
ME12 2LP

Phone: 01795 873831

Committee Member

Adrian Derwent Crowther

Committee Member

Martin David Hawkins

Committee Member

Kenneth John Ingleton

Committee Member

Elliott Jayes

Committee Member

Peter John MacDonald

Committee Member

Eric Andrew Parr

Committee Member

Kenneth Hollingworth Pugh

Committee Member

John Stanford

Committee Member

Jill Diane Stimson

Committee Member

John Charles Twiselton

Newington

Contact

Committee Member

Susan Jean Brewster

Committee Member

Dean Coles

Committee Member

Stephen Paul Godmon

Committee Member

Deborah Jane Haigh

Committee Member

Melvyn Harris

Committee Member

Stephen Jeremy Harvey

Committee Member

Elaine Jackson

Committee Member

Eric John Layer

Clerk

Mrs Wendy Licence - Newington Parish Council

Email: clerk.npc@gmail.com

14 Trapfield Close
Bearsted
Maidstone
Kent
ME14 4HT

Phone: 01622 739324

Committee Member

Anthony John Mould

Committee Member

Richard Palmer

Committee Member

Helen Walker

Newnham

Contact

Clerk

Louise Bareham

Email: louise.bareham@hotmail.co.uk

29 The Street
Newnham
Kent
ME9 0LQ

Phone: 01795 892149

Mobile: 07831 979464

Committee Member

Sarahjo Dandridge

Committee Member

Angela Dye

Committee Member

Susan Caroline Elworthy

Committee Member

Susan May Gunner

Committee Member

Colin Woods

Norton, Buckland and Stone

Contact

Committee Member

Fiona Jane Boucher

Clerk

Judith Childs

Email: judithparishcouncil@gmail.com

Willow Farm Equestrian Centre
Hansletts Lane
Faversham
Kent
ME13 0RS

Phone: 01795 530291

Committee Member

Ronald William Palfrey Cox

Committee Member

Marie-Christine Oswald-Jones

Committee Member

Sophia-Rose Eileen Steel

Committee Member

Anthony Robert Trim

Oare

Contact

Clerk

Sue Akhurst

Email: sueakhurst10@yahoo.co.uk

Kent Lodge
20 Newton Road
Faversham
Kent
ME13 8DZ

Phone: 01795 530141

Committee Member

Trevor Howard Fentiman

Committee Member

Beverley Ferrell

Committee Member

Rodney Francis Friar

Committee Member

Janet Hill

Committee Member

Charlotte Relf

Committee Member

Justin Richardson

Ospringe

Contact

Clerk

Irene Bowie

Email: ospringepc@gmail.com

Pollyfield Cottage
Scragged Oak Road
Detling

ME14 3HD

Committee Member

Jeanette Dean-Kimili

Committee Member

Brian Alan Flynn

Committee Member

Alastair Greason

Committee Member

Andrew Keel

Committee Member

Rosemary Simmons

Committee Member

Harvey Norman Williams

Committee Member

Stanley William Wright

Queenborough Town

Contact

Work phone: 01795 664515

Committee Member

Darren Bullen

Committee Member

Joy Christmas

Committee Member

Jacqueline Constable

Committee Member

Mick Constable

Committee Member

Janet Mary Flew

Clerk

Lisa Gransden

Email: queenboroughtc@btinternet.com

44 High Street
Queenborough
Sheerness
Kent
ME11 5AA

Phone: 01795 668509

Committee Member

Edward Pye

Committee Member

Ashley Shiel

Committee Member

Susan Simpson

Committee Member

Zoe Swarbrick

Committee Member

Paula Louise Telford

Rodmersham

Contact

Committee Member

Michael Donald Bennett

Committee Member

Monique Bonney

Committee Member

Edward Charles Henry Hobday

Committee Member

Linda Horne

Committee Member

Donald Jordan

Clerk

Lena Jordan

Waterside
Highsted Valley
Rodmersham
Kent
ME9 0AD

Phone: 01795 470753

Committee Member

Victoria Russell Lukehurst

Committee Member

John Fenton Morley

Selling

Contact

Committee Member

Deborah Mary Cook

Committee Member

Joy Louise Elvy

Committee Member

Tanya Katrin Gibson

Committee Member

Dr. Ashok Kumar Rehal

Committee Member

Amanda Jane Saunders

Clerk

Mrs Glenda Smart

Email: clerk@sellingparishcouncil.org.uk

1 Chalford Drive
Broomfield
Herne Bay
Kent
CT6 7DD

Phone: 01227 742280

Committee Member

Martin George Webb

Sheldwich, Badlesmere and Leaveland

Contact

Committee Member

Adrian John Atkins

Committee Member

David Colin Austin

Committee Member

Lesley Brookes

Committee Member

William Henry Harbour

Committee Member

John Lewis Nimmo

Clerk

Mrs Pamela Prescott

Email: sblpc@live.com

Cottleston Pie, Murton Place
Seasalter Road
Graveney
Faversham, Kent
ME13 9DX

Phone: 01795 590054

Committee Member

Philip Edward Scutt

Committee Member

David Charles Snell

Stalisfield

Contact

Committee Member

Holly Alexander

Committee Member

Tracy Dove

Clerk

Ms Cat Horn

Email: parishclerk@stalisfieldvillagehall.co.uk

Apple Tree Cottage
Green Road
Stalisfield
Faversham
ME13 0HY

Phone: 01795 890298

Committee Member

Cathryn Horn

Committee Member

Ian McKay

Committee Member

Nina Serafima Williams

Teynham

Contact

Committee Member

Joanne Clare Gifford

Committee Member

Glynn Lock

Committee Member

David John Mann

Committee Member

Michael Porter-Ward

Committee Member

Anthony Robert Rickson

Committee Member

Brian Purcell Sharman

Committee Member

Sharon Annette Spears

Clerk

Mrs Hayley Steel

Email: parishclerk@teynham.org

251 London Road
Sittingbourne
Kent

ME10 1PW

Phone: 01795 487063

Committee Member

Rodney Charles Thorpe

Committee Member

Walter Stewart Wood

Throwley

Contact

Committee Member

Roger Thomas Clarke

Committee Member

Adam Kazimierz Jastrzebski

Committee Member

Sian Lewis

Clerk

Jill Moore

Email: throwleyclerk@hotmail.co.uk

11 St Andrews
The Durlocks
Folkestone

CT19 6AW

Phone: 07703 381763

Committee Member

Alan Michael Murphy

Committee Member

Roger Marvin Scutt

Committee Member

Frances Karen Hazel Wilson

Committee Member

Timothy Gerald Pallister Young

Tonge

Contact

Committee Member

Natalie Adele Burton

Committee Member

Edmund Garth Doubleday

Clerk

Marion Mulley - Tonge Parish Council

Email: tongepc@outlook.com

c/o Flat 6, The Oasts
London Road
Teynham
Sittingbourne
ME9 9PS

Committee Member

Anthony Bruce Pardoe

Committee Member

Walter Stewart Wood

Tunstall

Contact

Committee Member

Lee Burgess

Committee Member

Brian Leslie Cook

Committee Member

Ian Davison

Committee Member

Wendy Harwood

Committee Member

Mavis Hibben

Clerk

Wendy Licence - Tunstall Parish Council

Email: tunstallpc@gmail.com

14 Trapfield Close
Bearsted
Maidstone
ME14 4HT

Phone: 01622 739324

Committee Member

David John Nutting

Committee Member

Roger Sills

Upchurch

Contact

Committee Member

John Christopher Dubois Arnold

Committee Member

Pamela May Denny

Committee Member

Alan Horton

Committee Member

Stephen M Hunt

Committee Member

Gerald Lewin

Clerk

Wendy Licence - Upchurch Parish Council

Email: clerk@upchurchpc.kentparishes.gov.uk

14 Trapfield Close
Bearsted
Maidstone
Kent
ME14 4HT

Phone: 01634 363906

Committee Member

Peter Fredrick Masson

Committee Member

Louis Newbery

Committee Member

Tyrone Thomas Ripley

Committee Member

Gary Raymond Rosewell

Warden

Contact

Clerk

The Clerk

Email: parishwrdnprsh@btinternet.com

Village Hall
Warden Bay Road
Warden
Isle of Sheppey, Kent
ME12 4NB

Phone: 01795 511162

Committee Member

Susan June Guest

Committee Member

Daniel Rumbol

Committee Member

Patricia Sandle

Committee Member

Stephen Starling

Committee Member

William Malcolm Tatton

 

A to Z of Services :
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z